התקנת מרזב בבניין משותף

חלק בלתי נפרד מתחזוקת הבניין הוא שימת לב לכל נושא הניקוז מהגג אל מקומות הניקוז הנמצאים למטה. הפיתרון הקיים מזה שנים רבות הוא המרזב, שעם הזמן עבר שינויים בהתאם לצרכי ודרישות  העיצוב ברוח התקופה. ישנם בנייני מגורים בהם המרזבים נסתרים ואינם נראים לעין, לאוהבי האסטטיקה, ולעומתם ישנם מרזבים חיצוניים אשר לרוב יופיעו בצבע קירות הבניין כדי לא למשוך יותר מדי תשומת לב. ישנם גם מרזבים המעוצבים בכל מיני צורות מודרניות וצבעים מיוחדים, אשר מתאימים יותר לבתים פרטיים ומהווים חלק בלתי נפרד מעיצובו החיצוני ויופיו של הבית.

יש מגוון סוגים של מרזבים המותקנים בבתים ובניינים רבי קומות. יש מרזבים מאלומיניום – אלה מעט יקרים מצד אחד לעומת מרזבי הפח, אך מצד שני עמידים לאורך זמן וחסינים לפגעי מזג האוויר לעומת מרזב הפח. ישנו גם מרזב נחושת –  מרזב יקר ומשדר יוקרה לבית בשל צבעו היוקרתי. מרזב הנחושת הוא גם איכותי מאד ונראה אותו לרוב בבתי יוקרה פרטיים. מרזבים נוספים הקיימים בשוק הם מרזבי האבץ וכמובן מרזב הפח הנמצא בשימוש רב בישראל.

מרזב הפח הוא כאמור המרזב הכי נפוץ בישראל, וברובו גם מיוצר בארץ. תחום התקנות המרזבים בארץ נחלק לשניים, התקנת מרזב לבית פרטי והתקנת מרזב בבית משותף.

התקנת מרזב בבניין משותף שונה מהתקנת מרזב בבית פרטי. מדובר בהובלת המים למרחק גדול יותר עם הרבה מחברים ויותר אפשרויות לכשלים בדרך.

חשוב מאד שביצוע מרזב לבית משותף יבוצע על ידי חברה בעלת ניסיון בתחום שיודעת לתת פתרונות לכל מצב בבניין ולתכנן תכנית ניקוז יעילה שתחזיק לאורך שנים רבות ללא תקלות.

תפקידו של המרזב הוא לקלוט את מי הגשם מגג הבית ולהובילם אל הקרקע לאזור ניקוז, כדי למנוע רטיבות ועובש בקירות הבניין. חשוב לוודא שהוא עושה את עבודתו כראוי ואין קירות עבשים ואין רטיבויות.

בבניינים משותפים ישנם מרזבים פנימיים ומרזבים חיצוניים. היתרון במרזב חיצוני הוא הנגישות אליו במקרה שצריך לבצע תיקונים. המרזב הפנימי אמנם פחות נגיש אך מצד שני גם פחות חשוף לפגעי מזג האוויר.

כמו כל מערכת בבניין משותף, גם המרזבים זקוקים לתחזוקה שוטפת, לניקוי הפתחים מעשביה,  עלים וכל לכלוך אחר שעלולים להצטבר שם. זאת על מנת לאפשר זרימה טובה של מי הגשמים מהגג למטה.

כתיבת תגובה